James TravelBot

Dokumentacja Chatbot

Instrukcja krok po kroku

  1. Ustawienia w Vacations CMS

Twój Chatbot będzie pobierać wszelkie ustawienia odnośnie ofert z Twojego Vacations CMS

Koniecznie jest wybranie odpowiedniego afiliatu. Tylko jeden afiliat może obsługiwać Chatbota, zatem tylko jedna domena z danego afiliatu może być podpisana do Chatbota.

  1. Ta sama konfiguracja jaka jest w danym afiliacie będzie dotyczyć także Chatbota. Oznacza, to że pokazywać będą się tylko ci touroperatorzy, którzy są wybrani w danym afiliacie.
  2. W sekcji parametry ofert/  Ustaw dane dla Chatbota. Wpisz nazwę biura:
  1. Wpisz 5 Top regionów lub krajów. To będzie TOP Lista do wyboru dla klienta.
  1. Następnie wybierz 3 lotniska. ale tylko 3!
  1. Parametry ofert: ta sama zasada jak w VCMS, TOUROPERATORZY których wybrałeś z tej listy również pokażą albo i NIE pokażą się według ustawień.
  1. Identyfikator Facebook’a

Zaraz po tym jak zdecydujesz się wysłać aneks do umowy o usługę “Chatbot”, drogą mailową wyślij nam identyfikator FB twojego Fanpage’a. Pamiętaj, że możesz wybrać tylko jeden Fanpage, z którym chcesz powiązać chatbota!

Do ustalenia identyfikatora FB potrzebny będzie Ci adres Twojej facebookowej strony. Jeśli nie znasz adresu swojego Fanpage’a: wejdź na swój fanpage i tam w pasku adresowym przeglądarki znajdź link, który następnie posłuży Ci do ustalenia ID.

aby ustalić adres ID swojego Fanpage’a, możesz skorzystać z serwisów takich jak: 
https://findmyfbid.in/

Pokaże Ci się coś takiego:

Pamiętaj również, że Chatbot musi być połączony ze stroną biznesową FB, a nie prywatną.

Jeśli masz wciąż problemy z ustaleniem ID swojej strony, skontaktuj się z Supportem pod numerem tel: 71 785 92 70 

albo wyślij email pod adres: [email protected]

  1. Połączenie Chatbota z Twoim Fanpagem

W tym celu kliknij na adres https://webview.merlinx.eu/login/

Wyświetli się Tobie następująca strona

Ten link należy otworzyć w tej samej przeglądarce, na której jest się zalogowanym na Facebooku –  jednocześnie należy posiadać prawa autorskie do wybranego fanpage’a. Jeżeli wszystkie te czynniki zostaną spełnione, pokaże się coś takiego:

Jeśli nasz support wpisał Twój FB ID do bazy danych, pokaże się taka informacja:

Kiedy zaznaczysz wszystkie zgody, otrzymasz taką informację:

Po kliknięciu na OK, pojawi się następujący komunikat:

  1. Ustawienia skrzynki Messengera dla Chatbota

W tej chwili Twój Chatbot jest połączony z twoim Messengerem. W związku z tym musisz uzupełnić kolejne dwa ustawienia

Kliknij teraz na ten przycisk:

Zostaniesz przekierowany na Messengera Twojego Fanpage:

Rozwinie się takie okno. Pamiętaj na obrazku widzisz testową stronę. Tutaj po lewej powinna być nazwa TWOJEJ Strony na FB 🙂

Kliknij na ustawienia

Zobaczysz, tu że do messengera podłączona jest aplikacja “James Travelnbot”.
Będziesz musiał skonfigurować inboxa, czyli ustalić reguły do zarządzania skrzynką messenger przez Chatbota 

Zrobisz, to w następujący sposób::

Ustaw w następujący sposób:

Ustaw tak jak na obrazku. Po prostu klikasz i wybierasz opcje, tak jak na zdjęciu u góry. Nie ma potrzeby zapisania. Po tym zabiegu, najlepiej odśwież  stronę i sprawdzić czy wszystko poprawnie się zapisało. Ustawienia te są niezbędne aby Twój Chatbot działał poprawnie. 

Od tej chwili rozmowy prowadzone będą przez chatbota.

Jeśli chcesz zobaczyć jak to działa możesz się połączyć z naszym testowym Chatbotem.tutaj
https://www.messenger.com/t/101440368034093

Pamiętaj, że Twoi klienci będą kontaktować się z twoim botem przede wszystkim poprzez aplikację Messengera na smartfona, a nie poprzez komputer stacjonarny. W związku z tym zalecamy dokładne przetestowanie bota poprzez smartfon lub inne urządzenie mobilne. 

Niezwykle istotne jest posiadanie na swoim smartfonie aplikacji “Facebook Menedżer Stron”
Wówczas jeśli klient zażyczy sobie rozmowy z agentem, chatbot natychmiast przełączy konwersację do agenta, czyli do Ciebie. Wówczas dostaniesz powiadomienie na swoim telefonie, oczywiście jeśli masz zainstalowaną aplikację Menedżer Stron.

Link do instalacji tutaj:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.pages.app&hl=pl

Wróćmy teraz do przebiegu rozmowy Chatbota z klientem. W messengerze klient w każdej chwili może poprosić o połączenie czat z agentem. To jedna opcja. Druga opcja jest przypadek, kiedy klient zadał pytanie, z którym Chatbot nie może sobie poradzić. Chodzi tu raczej o parametry, które sięgają poza funkcjonalność Merlina. Na przykład jeśli klient poda, że ma lecieć 30 osób dorosłych. Wówczas chatbot przekaże rozmowę do agenta.

Ty Agent otrzymasz powiadomienie. 

Po tym klient czeka na Twoją odpowiedź, ale może też wrócić samodzielnie do chatbota. Wypadało by jednak aby agent postarał się odpowiedzieć zanim klient uzna że nikt mu nie odpowiada. Jest to niebywałą okazja dla Agenta aby ten zainicjował rozmowę i ewentualnie doprecyzował ofertę na indywidualne potrzeby klienta.
Pamiętajmy, że Chatbot jest jedynie Twoim pomocnikiem, pomaga przejąć rutynowe zapytania ofertowe, nie zastąpi jednak w działaniu agenta, którego rola pozostaje niezastąpiona.

Po tym jak skończysz czat z klientem, nie zapomnij w messengerze biznesowym odznaczyć rozmowę jako GOTOWĄ. Wówczas chatbot znów, wie że ma odpowiadać klientowi na kolejne wiadomości. 

W wersji na komputery stacjonarne wygląda to tak:

W wersji na smartfon, poprzez aplikację facebook messenger wygląda to tak:


Pamiętaj, że naszym celem jest aby klient kliknął na ofertę i wysłał zgłoszenie lub założył rezerwację przez Twoją stronę VCMS. Ważne jest aby twoja strona była dobrze dostosowana na RWD, ponieważ klient będzie oglądać oferty na smartfonie. 

Po pierwsze radzimy wyłączyć zabezpieczenie przed robotami chyba, że w związku z tym naprawde dużo spamu wpada do Twojej skrzynki.
Zrobisz to tak:

Pod koniec polecamy także wyłączyć w stopce sekcję “szybki kontakt” ponieważ w wersji RWD może ona stwarzać dla klienta problemy, jeśli ten ma skupić się na wypełnieniu formularza zgłoszeniowego /  rezerwacyjnego.

I to już praktycznie wszystko !

Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z naszym Supportem!

Nie zapomnij oglądać nasze webinaria, 

LINK:
https://www.facebook.com/pg/merlinxpl/videos/?ref=page_internal

na których zawsze pokazujemy ciekawe rozwiązania i nowości w naszym systemie, a także podpowiadamy jak korzystać z MerlinX, aby praca z nim była jak najbardziej efektywna!

Do zobaczenia!
MerlinX Team